00420 228882169 Doprava zdarma Platba proforma fakturou předem nebo PayPal
czech
Deutsch English Frankreich Spanien Schwedisch Dänisch Niederlande Kroatisch Italien Polen

Hotelové prádlo ABC

 • Bavlna

  Bavlněné vlákno je vlákno ze semene bavlníku. Bavlna představuje přesně polovinu světové produkce textilního vlákna. Faktory, které určují její kvalitu při zpracování a jako hotového výrobku, jsou délka a jemnost vlákna, čistota, pevnost, barva a lesk. Čím je vlákno delší, tím bývá obvykle jemnější. Taková se používají pro výrobu homogenní, vysoce kvalitní příze (mako). Bavlna dokáže absorbovat vodu do asi 40% své vlastní hmotnosti, je příjemná na dotyk, nedráždí a používá se proto pro výrobu textilií, které přicházejí do styku s lidským tělem - v hotelu to jsou např. lůžkoviny a froté prádlo.

 • Damašek

  Název se obecně používá pro látky se žakárovým vzorem. Tyto tkaniny, nejčastěji v atlasové vazbě, se vyznačují krásným odrazem světla na vzorování.

 • Sražení

  Smršťování (srážení se) úplně nových látek praním. Činí průměrně podle kvality ložního a stolního prádla 4-8 procent, u froté prádla je kvůli řidší textilní vazbě při výrobě do 15 procent.

 • Vyšívání

  Zhodnocení a označení prádla vyšíváním nápisů, log, emblémů, erbů atd. na hotovou látku. Vyšívat lze jednoduché a komplikovanější motivy i vícebarevně. Výšivky jsou účinnou reklamou a reprezentují jednotnou image podniku.

 • Vetkání

  Vetkávací technika zapracování názvů, jmen nebo motivů během výroby tkanin. Zvláště cenově zajímavé označení prádla. Při této individuální zakázkové výrobě je nutné dodržet minimální množství.

 • Barvení příze

  Barvení příze před tkaním. Efekty vytvářené vzorem, jako např. barevně se odlišující atlasové pruhy jsou možné díky různobarevné přízi v osnově a útku.

 • Hotelový uzávěr

  Druh uzávěru potahů polštářů a peřin. Polštáře a přikrývky do povlaku jsou udržovány v potahu prostřednictvím zakládací kapsy. Potahy s hotelovým uzávěrem nabízejí výhody při výměně prádla a při mandlování.

 • Plátno

  Pojem pro tkaninu z příze z lýkových vláken lnu. Plátno je je odolné proti opotřebení a má dlouhou životnost. Na hladkém povrchu se netvoří žmolky. Tkaniny vyrobené výhradně ze lněné příze se označují jako čisté lněné plátno.

 • Mercerizace

  Známý postup zušlechťování, který bavlněným tkaninám propůjčuje vznešený leske na způsob saténu, který zůstává i po vyprání.

 • Modál

  Název pro regenerovaná celulózová vlákna, které se svými vlastnostmi podobají bavlně. Zvláště rovnoměrný výrobek. Jeho vlákna mají oproti bavlně vyšší pevnost proti roztržení. Modálem lze označit pouze ta modifikovaná celulózová vlákna, která pod zatížením vykazují minimální nataení. Osvědčené textilní vlákno modál vykazuje především ve spojení s bavlnou mnohé výhody. Modál se získává z bukového dřeva a vyznačuje se přirozenými vlastnostmi a krásnou splývavostí, hedvábný leskem a vynikající schopností přijímat barvivo, což se projevuje právě u zboží barveného v kuse. Balvněno-modálové tkaniny zůstávají i po mnoha vypráních tvarově stálé a hebké. Je snadné je udržovat a zachovávají si svou brilantnost barevného odstínu.

 • Sanforizace

  Postup zušlechťování pro látky na výrobu pracovního oblečení a napínacích prostěradel pro předcházení smršťování látek (srážení). Po sanforizaci činí zbytkové smrštění maximálně 1 procento.

 • Skaná příze

  Skaná příze ve směru osnovy a útku. Zušlechtění produktu pro zvláště vysokou stálost a tím delší životnost.

 • Skaní

  Vzniká díky stáčení dvou jednotlivých přízí. Tím se podstatně zvyšuje pevnost a zlepšuje stejnoměrnost tkaniny.

 • Osnovou skané příze

  Také se nazývá osnovní skaná příze. Osnova se skládá ze skaných přízí, útek z jednoduché příze.